Czasy mamy ciekawe i musimy sobie jakoś radzić. Zebraliśmy w jednym miejscu kilka przydatnych informacji i zasad, które naszym zdaniem mogą się przydać także Tobie w trakcie wyjazdów.
Nie jesteśmy lekarzami, nie wiemy też wszystkiego, ale staramy się dużo czytać, ponieważ wiedzy nigdy dość.
Zanim zatracisz się w lekturze chcielibyśmy Tobie przedstawić pewną teorię, o której warto pamiętać. Brzmi ona mniej więcej tak:
“W pewnych okolicznościach zmiany, które wydają się zwiększać bezpieczeństwo systemu lub organizacji, faktycznie nie dają takiego efektu. Dlaczego? Ponieważ ludzie wydają się mieć fundamentalną skłonność do kompensowania obniżonego ryzyka w jednej dziedzinie wzmaganiem ryzyka w innych dziedzinach”.
Jakie z tego wnioski? MYŚL i ZACHOWUJ ZDROWY ROZSĄDEK.
Niektóre z zasad możesz uznać za przydatne, inne, wręcz odwrotnie, za upierdliwe. Nie ma żadnej gwarancji, że stosowanie się do tych wskazówek uchroni Cię przed wszystkimi chorobami świata (ale na pewno zapewni Tobie nieco więcej miejsca w przestrzeni osobistej, a to już coś w tym coraz bardziej zatłoczonym świecie).
Ogólne zasady
W trakcie każdego wyjazdu, w tym na terenie pensjonatu, na stacjach kolejek, w kasach biletowych, podczas podróży wyciągami oraz we wszystkich innych miejscach wspólnych warto naszym zdaniem:
- mieć zasłonięte usta i nos. Można użyć do tego buffów (kominów), co jest najwygodniejszą opcją, ponieważ ubierasz raz, a zasłaniać i odsłaniać możesz przy użyciu jednej ręki i nie trzeba ściągać kasku
- zachować “zdrowy” dystans pomiędzy innymi ludźmi. Rekomendujemy zachowanie co najmniej 1 metrowego dystansu, oczywiście w miarę możliwości;
- myć i dezynfekować dłonie możliwie najczęściej – ogólnodostępne płyny do dezynfekcji znajdziesz przy wejściach na wyciągi, kasach biletowych i innych miejscach ogólnodostępnych. Niezależnie od tego warto mieć przy sobie swój własny, osobisty płyn/żel.
- WAŻNE: informować trenera lub koordynatora wyjazdu o zaobserwowaniu u siebie: kaszlu, kataru, podwyższonej temperatury ciała, “braku smaku” lub innych symptomów, które mogą wskazywać na zakażenie np.:COVID-19 albo inna chorobą zakaźną. W końcu nikt z nas nie chce zarażać innych i odbierać im radość z treningu.
W tzw. “czasie wolnym”:
- nie rekomendujemy wyjazdów poza miejscowość, w której jest się zakwaterowanym,
- rekomendujemy nie korzystać z ogólnodostępnej siłowni i basenu dostępnych w miejscowym centrum sportowym (o ile takie znajduje się w miejscowości, w której zakwaterowany jest uczestnik). Jeżeli chcesz się poruszać, to polecamy przebieżki tlenowe na wolnym powietrzu.
Według naszej wiedzy – toalety, inne urządzenia i pomieszczenia ogólnodostępne będą regularnie dezynfekowane (sanityzowane) i wietrzone.
Dla Twojego bezpieczeństwa staramy się korzystać z tras położonych pod gołym niebem (aby uniknąć przebywania w zamkniętych przestrzeniach 😉 )Mimo wszystko nie zawsze unikniesz podróżowania gondolą czy kabiną (I nagle orczyk/talerzyk nie wydaje się taki zły).
Dla Twojego bezpieczeństwa staramy się zarezerwować zakwaterowanie w pensjonatach oferujących najbardziej “rozkładowe” typy pokoi i apartamentów. (I zwrot “staramy się” jest tu kluczowy.)
WAŻNE: Jeżeli na terenie danego ośrodka, pensjonatu, restauracji lub nawet pojedynczej sali, obowiązują przepisy lub zalecenia bardziej rygorystyczne od niniejszej instrukcji, to stosujemy się do tych przepisów.
Ośrodek narciarski
Płyny do dezynfekcji będą dostępne przy wejściach na wyciągi, kasach biletowych i innych miejscach ogólnodostępnych.
Wszystkie wyciągi, toalety, inne urządzenia i pomieszczenia ogólnodostępne są regularnie dezynfekowane (sanityzowane) i wietrzone.
Dojazd na stok
- W skibusach (o ile zdecydujesz się na tę formę podróży) należy zasłaniać usta i nos (czyli nie zjesz jajka na twardo z pomidorkiem).
- Przed wejściem do skibusa i po wyjściu z niego należy zdezynfekować ręce lub jechać w rękawiczkach ochronnych (Najlepiej niczego nie dotykaj, w końcu nie każdy z nas ma zawsze przy sobie karton jednorazowych rękawiczek).
- Każdy skibus ma ograniczoną liczbę osób, którą może przewieźć i której należy przestrzegać (Ta informacja okaże się cenna, gdy będziesz na ostatnią chwilę biec do skibusa).
- Na przystankach skibusów należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od innych korzystających.
Zachowanie na wyciągu narciarskim
- Korzystając z wyciągów należy bezwzględnie pamiętać o zakrywaniu nosa i ust oraz jak najmniej dotykać “gołymi” rękami infrastruktury wyciągowej (Ściągasz rękawice, gołą ręką (czystą, bo regularnie ją pucujesz płynem/żelem antybakteryjnym) zaciągasz komin na usta i nos, ubierasz rękawice i dopiero pakujesz się na wyciąg).
- W kolejkach do wyciągów należy pamiętać także o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych użytkowników ośrodka narciarskiego.
- W kabinach kolejek powinny pozostawać okna otwarte w celu ciągłej ich wentylacji (Jeżeli nie są, to się nie krępuj i śmiało otwieraj).
- Na wyciągach kanapowych należy dostosować się do limitu osób i zalecanych przez dany ośrodek narciarski odległości.
- Na wyciągach orczykowych i krzesełkowych należy stosować się do zaleceń obsługi i zachowywać odpowiednie odległości zalecane przez dany ośrodek narciarski.
Zachowanie w restauracji na stoku
- Nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk przy wejściu.
- Rekomendujemy nie pozostawiać na czas treningu plecaków i ubrań na zmianę w restauracji, a pozostawić je w samochodzie lub zabrać ze sobą na miejsce zbiórki. W przypadku pozostawienia rzeczy w restauracji istnieje ryzyko ich dotykania lub przestawiania przez bliżej nieokreślonę liczbę osób.
- Jeżeli już musisz zostawić swoje rzeczy na terenie obiektu, to schowaj wszystko w plecaku, zapnij dokładnie, a sam plecak dobrze oznacz (podpisz). Dzięki temu od razu będzie wiadomo, do kogo on należy, a Ty spędzisz mniej czasu na poszukiwania.
- Nie zajmuj miejsc “wyłączonych spod użytkowania” i oznaczonych w ten sposób przez władze ośrodka narciarskiego. (Oczywiście w Austrii pamiętają, że to my odbiliśmy Wiedeń, a we Włoszech nasze dokonania pod Monte Cassino, ale wciąż najbardziej słyniemy z tego, że nie korzystamy z nadanych nam w tych krajach przywilejów, tylko z przestrzegania zasad.)
- W trakcie posiłków staraj się przebywać z osobami, z którymi w pensjonacie. Nie zawsze wszystkie stoliki będą czekały na Ciebie puste, dlatego zalecamy sprawną organizację.
Zachowanie na stoku w trakcie zajęć narciarskich
- Unikamy przybijania “piątek, żółwików” itd. (Jedynie “piątki” wirtualne wchodzą w grę.)
- Na zbiórkach zachowujemy “zdrową” odległość, o której mowa na wstępie niniejszej instrukcji (ale zostaw przynajmniej kilkanaście centymetrów wolnego miejsca na stoku, żeby pozostałe 90% jego użytkowników miało szansę przejechać).
- Staramy się jeździć z jedną i tą samą osobą na wyciągu przez cały dzień, a o ile jest to możliwe – w trakcie trwania całego obozu (Jest to niepowtarzalna okazja do zawiązania nowych, trwałych przyjaźni).
- Zakazuje się jakichkolwiek “wymian” sprzętu pomiędzy uczestnikami, w szczególności zabrania się “przymierzania” kasków, gogli lub rękawiczek innych uczestników (Umiesz liczyć, licz na siebie i miej własną awaryjną parę rękawic w plecaku. Tak na wszelki wypadek).
Zakwaterowanie w pokojach
- Pożądane jest zakwaterowanie rodzin w jednym apartamencie lub pokoju. W miarę możliwości rekomendujemy zakwaterowanie uczestników z osobami, z którymi wcześniej mieli kontakt (Razem podróżujecie, razem mieszkacie).
- Każdy powinien korzystać z umytych naczyń i sztućców, unikamy sytuacji np picia z jednego kubka (z jednej butelki też, If You know what I mean😉). W tym celu naczynia powinny być sprzątane i myte niezwłocznie po posiłku.
- Należy korzystać ze swoich przyborów toaletowych, ręczników itp. (W pensjonatach i hotelach są ręczniki, ale własny, to jednak własny (zwłaszcza wyprany w Perwolu)).
- Unikamy zapraszania do pokoi / apartamentów uczestników zakwaterowanych w innych miejscach.
- Unikamy “odwiedzin” uczestników zakwaterowanych w innych pokojach / apartamentach (a już na pewno w trakcie ciszy nocnej, ciekawe czy facetka będzie pilnowała na korytarzu). Lepiej spotkać się w częściach wspólnych.
Korzystanie z części wspólnych pensjonatu
- WAŻNE: W częściach wspólnych, w których odbywają się aktywności wyjazdów (wideoanaliza, narciarnia, narady z trenerami) wszyscy są zobowiązani do noszenia masek ochronnych (dzięki temu będziemy wyglądali jak Kongres Ninja).
- Jeśli na obiekcie poruszamy się windą należy wciskać wszystkie przyciski rękami w rękawiczkach lub np łokciem.
- Jadalnie powinny być dostosowane do standardów bezpieczeństwa – stoliki są ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, dopiero po wybraniu stolika można zdjąć maskę.
- Każda świetlica ma określoną liczbę osób, która może w niej przebywać i do której należy się stosować. Oprócz tego należy pamiętać o zakładaniu maseczek i utrzymywaniu odpowiednich odległości.
Narciarnia
- Do narciarni mają wstęp na raz 4 osoby z jednego pokoju / apartamentu.
- W trakcie niektórych wyjazdów może zostać wyznaczony grafik korzystania z narciarni – należy się bezwzględnie do niego stosować. Obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania nosa i ust (będziesz wglądać tajemniczo i nienawdychasz się oparów ze smaru).
- Rekomendujemy korzystanie z rękawiczek ochronnych podczas przebywania w narciarni. (Z zalet takiego rozwiązania możemy wymienić: ciepełko w rączki i na koniec ostrzenia nadal będziesz mieć wszystkie paluszki).
- Maksymalny czas dla 1 uczestnika na przygotowanie sprzętu (ostrzenie i smarowanie) przy jednym stanowisku to 20 minut. Postaraj się przestrzegać tej rekomendacji, a każdy z uczesntników będzie mógł skorzystać z narciarni (Może i jest to mało czasu, ale pomyśl sobie jakiej nabierzesz wprawy. Na wszelki wypadek zacznij trenować już w domu 😉).
Wideoanaliza
- Bezwzględnie w trakcie wideoanalizy może przebywać wyłącznie 1 grupa szkoleniowa.
- W miarę możliwości w trakcie wideoalizy “grupujemy” się razem z osobami, z którymi jesteśmy zakwaterowani w pokojach.
- Obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa. Ergo obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania prowiantów (nawet w ostatniej ławce).
- Wideoanalizy odbywają się w odstępach nie krótszych niż 30 minut. W trakcie przerwy pomieszczenie jest wietrzone.
- Zakazuje się dotykania sprzętu (laptop, rzutnik) w trakcie wideoanalizy (czyli w gry też nie pograsz).
Długi ten wpis niczym zjazd w Wengen, ale chyba nieco mniej pasjonujący. Mamy nadzieję, że niektóre z naszych rad okażą się dla Ciebie przydatne. Jesteśmy jedną ekipą, pomagamy sobie wzajemnie i dbamy o siebie.
Najważniejsze, żeby każdy z nas czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas treningów w tym i przyszłych sezonach.